Başlıksız Belge

Enstitümüz tarafından düzenlenen "3. Uluslararası Lisansüstü Eğitim Kongresi"; 11-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kongreye 51'i ülkemiz üniversitelerinden olmak üzere, 71 ayrı kurumdan 725 katılımcı iştirak etti.

Kongremizin açılış törenine, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bilal Gümüş, Azerbaycan Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmat Aliyev ve Prof. Dr. Subhan Namazov ve Romanya Galati Üniversitesi'nden Prof. Krisztina Uzuneanu, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Enstitü Müdürümüz Prof. Dr. Ayşe Aktaş, Enstitümüz hakkında bilgi vererek; eğitim sürecinin bir parçası olan kongrelerde, bilgi paylaşımının yanı sıra sosyal ve kültürel tanışmanın amaçlandığını söyledi.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bilal Gümüş ise, kongrenin üç yıldan bu yana katılımcı sayısındaki artışla birlikte çok ses getirmeye başladığını ifade ederek, "Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayşe Aktaş'ı, çalışma arkadaşlarını, ayrıca bu kongrenin hazırlanmasında emeği geçen, destek sağlayan herkesi tebrik ediyorum" dedi.  

Enstitüler Kanununun 1983 yılında çıktığını söyleyen Prof. Dr. Bilal Gümüş, "Enstitülerin kurulma amaçları, fakülte ve yüksekokullara öğretim üyesi ve bilim insanı yetiştirmek olarak belirlendi. 35 yıllık süre geçtikten sonra görülen o ki Türkiye'deki enstitülerin varlıklarını ve iştigâl alanlarını birazcık sorgulamamız gerekiyor. Örneğin Türkiye'de dört tane Konfüçyüs Enstitüsü var. Çin'le ilişkilerin iyileştirilmesi ve Çince öğretmek amacıyla kurulmuş. Elbette bu enstitüler de olacak ama Çince'yi Yabancı Diller Yüksekokullarında da öğretebilirsiniz. İbn-i Sina'nın kitaplarının 16-17'inci yüzyılda Avrupa Tıp Fakültelerinde okutulduğunu biliyoruz. Ancak ne yazık ki Türkiye'de bir tane bile İbn-i Sina Enstitüsü yok. İşte bunu düşünmemiz ve sorgulamamız gerekiyor" dedi.

Kongrelerin sadece bilimsel verilerin toplanıp sunulduğu yerler olmanın dışında, aynı zamanda sosyalleşmenin gerçekleştiği yerler olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Bilal Gümüş, MCBÜ 3. Uluslararası Lisansüstü Eğitim Kongresi'nde bunun çok iyi bir şekilde planlandığını, gelen konukların Manisa'nın tarihi ve kültürel değerleri hakkında da bilgi sahibi olacaklarını dile getirdi. 

Ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Türkiye'de sağlık eğitimi ve sağlık insan gücünün son 12 yılını değerlendirdiği bir konuşma yaptı.

Paralel oturumlarla devam eden kongre boyunca; "İnsanlığa Giden Yolda Akademisyen",  "Sağlık Çalışanlarına Kan Yoluyla Bulaşan Enfeksiyonlar ve Korunma Önlemleri", "Temel Yaşam Desteği ve Otomatik Eksternal Defibrilatörler", "Deneysel Cerrahinin Yeri, Hayvan Kullanımında Yasal ve Etik Değerler", "Davranış, Deney Hayvanı Modelleri ile Değerlendirilebilir mi?", "Parazitolojide Deney Hayvanı Modelleri", "Psikiyatrik Tanı Olarak Tütün Kullanım Bozukluğu", Sağlık Kuruluşlarında Çalışan Sağlığı ve Güvenliği" "Çok Merkezli Bilimsel Araştırma Yapmak Avantajlar, Zorluklar", "Yayın Kalitesi, Akademik Dürüstlük Alanlarında Kütüphane Destekleri", "Toplumsal Cinsiyet Kadın Sağlığını Nasıl Etkiler?", "Kronik Ağrıda Ultrason Eşliğinde Periferik Sinir Blokları", "Akciğer Kanseri ve Kadın" gibi pek çok konuda bildiri sunuldu.

5 ayrı salonda 215 bildirinin sunulduğu ve 75 panelin gerçekleştiği kongrede, astım ve IFAT kursları da gerçekleştirildi. Kongre Spil ve Foça gezileri ile sona erdi.

  • Sağlık Bilimleri Dergisi
  • Birikim Dergisi
  • Ulusal Tez Merkezi
  • Uzaktan EĞİTİM
  • Katalog
  • Yök
  • Öyp
  • Uzaktan EĞİTİM
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik